İbrahim Saraçoğlu'nun saç dökülmesine ve saç sorunlarına kür

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun saçlara canlılık ve parlaklık vermek,kepeği önlemek, saç dökülmesini önlemek için verdigi kürler ve önerileri şöyle;

İbrahim Saraçoğlunun saç sorunları yaşayanlara önerileri

* Hayvansal ve bitkisel katı yağlardan uzak durulmalıdır.

* Zeytin yağlı, doğal yeşil sabunlar da saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı oldukça etkilidir.

* Saçlara parlaklık vermek, kepek ve yağlanmayı önlemek için Isırgan otunu kuru veya taze olarak kullanabilirsiniz. .

* Saç dökülmeleri için lavanta kürü kullanılmalı

İbrahim Saraçoğlu saç için kürleri

Lavanta kürü

1 yemek kaşığı Lavanta, 1 bardak kaynamış suyun içine atılır ve 8 dakika suda kaynatılır. Süzüldükten sonra kullanılmak üzere soğumaya bırakılır.

Yıkanmış ve temiz olan saçlar için, son duruluma suyu olarak, hazırlanan, lavanta suyu kullanılır. 30 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır. .

Eğer, saçlarınız kirli ve çok yağlanmış ise, önce yeşil sabun veya şampuanla yıkayınız. Sonra demlenmiş lavanta suyu ile yıkayarak, yarım saat etki ettiriniz. Daha sonra sadece su ile durulayınız.

Kür Saç dökülmesi durana kadar haftada 1-2 defa uygulanır. Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulanır.

Isırgan kürü

Bir tutam ısırgan otunu 750 ml kaynayan suda dört dakika hafif ateşte haşlayınız. Soğuduktan sonra süzünüz.

Saçlarınız temiz ise ısırgan otu suyu ile yıkayınız. Yarım saat bekletip suyla yıkayınız.

Saçınız kirli ise önce şampuan veya sabunla yıkayıp sonra ısırgan otunun haşlama suyunu saçlarınıza uygulayıp yarım saat bekletiniz. Sonra sadece suyla yıkayınız. Bu uygulama saçlarınıza, canlılık, parlaklık kazandırır. Kepeklenme ve yağlanmayı da önler.

Kurutulmuş ve taze ısırgan arasındaki fark
Taze ısırgan kullanımı kanamalara karşı durdurucu özelliğinden dolayı tüm dünyada uzun yıllardan beri bilinen bir halk ilacıdır. Kanamaları durdurucu özelliği taze yaprak ve saplarının içerdiği zengin K vitamininden kaynaklanmaktadır. Kurutulmuş ısırganda ise K vitamini yoktur. Bu nedenle kurutulmuş ısırgan çayı kan sulandırıcı özelliğe sahiptir.

 

İbrahim Saraçoğlunun tüm kürlerini okumak için tıkla

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !