Saçlarım neden matlaşıyor nasıl önleyebilirim?

Saçlar neden mat bir görünüm alır

Saçlara boya uygulaması sırasınsa peroksit gibi bir renk açıcı kullanılıyor ise, bu renk açıcının miktarı fazla olmamalıdır. Bu sayede saçlardaki doğal renk tonları korunacaktır. Fakat unutmamak gerken en önemli konu, peroksit maddesinin saçın rengini açarken saçı yıprattığı ve hassaslaştırdığı konusudur.


Şayet, kuaförünüz saçınız için doğru rengi seçememişse sizinde bu konuda fazla bilginiz yoksa ve sadece işi kuaföre bırakıyorsanız ve oda yine çok fazla gölge kullanmışsa saçınız boyadan hemen sonra bile mat görünebilir. Saçlardaki matlaşmayı önlemek için, kullanılan saç boyası, eflatun veya kül rengi tonlarını içermelidir. Saç renginizden 2-3 ton fazla açık bir boya kullanlıyorsa, saçın matlaşması kaçınılmaz olur.

Matlaşmayı önlemek

Saç rengi koyulaştıkça matlaşması, sarı veya turuncu renk alması azalacaktır.

Saçlarınıza boya işlemi uygulandıktan sonra, saç rengini dengeleyen ve saça parlaklık veren toner kullanmak, matlaşmayı önleyecektir. Ayrıca toner kullanmak, istenmeyen tonların ortaya çıkmasını da engeller.

Matlaşmayı önlemek için evde yapılan boyama işlemi için muhakkak toner uygulaması yapılmalıdır. Kullanacağınz tonerin markalı ve kaliteli olmasına dikkat edin.


Saç renginizin aktığı ve kötü göründüğü zamanlar için kullanabileceğiniz en iyi yöntem saçınıza gölge attırarak saçlarınızın canlanmasını sağlamaktır. Burada dikkat dedilmesi gereken en önemli konu, saçın ana renginin korunmasıdır. Matlaşan kısımların koyu renk ile gölgelendirilmesi saçtaki boyanın akmasını önler. Sarı renkli saçlara sahip olanların ise, gölgelendirme işleminde koyu sarı tonda bir renk kullanması gerekmektedir.


Saçta doğal olarak var olan turuncu ve sarı tonların dengelenmesi ve matlaşmanın önlenmesi için en iyi renk eflatundur. Çünkü, turuncunun karşıt rengidir. Bunun için eflatun renk pigmentleri içeren saç şampuanı ve saç kremi kullanmanız faydalı olacaktır.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !